Logo Logo
BAROVÉ ŽIDLE - I. DÍL
  • 12.05.2018
  • BAROVÉ ŽIDLE - I. DÍL

Moderní interiéry, bary, kavárny a různé společenské místnosti se bez nich v dnešní době již neobejdou. O čem je řeč? O barových židlích. Tento stylový nábytek vkusně plní roli estetickou, umocňuje moderní efekt místností, a v neposlední řadě plní roli sedací.

V tomto článku se budeme zabývat stručným vývojem židlí a  materiály, ze kterých se tento nábytek vyrábí. V díle druhém se podíváme na ergonomii a tvary barových židlí, dále pak na barevná provedení, která jsou velmi rozmanitá, nezapomeneme zmínit ani ceny tohoto nábytku. Ve posledním díle se se budeme zabývat budoucností barových židlí, stručně si rozebereme HI-TECH novinky a barové pulty.

DLOUHÁ HISTORIE A TRADICE

Pojďme se tedy nejprve podívat na historii židlí obecně. První židle pochází z dob antiky. Od té doby se vyvinuly řady těchto sedacích souprav. Jak v článku zjistíte, ne vždy sloužily židle jen k sezení. Výrazný rozvoj židlí byl zaznamenán až v renesanci, zejména v té italské. Jsme tak svědky toho, že v dnešní době je IN nejen italská móda a oblečení, ale i designové židle, potažmo nábytek obecně. V některých kulturách přežilo sezení na zemi několik set let. V podstatě dodnes některé kultury odmítají sezení na židlích a raději sedí na zemi. Jídelní židle také byla před dávnými časy symbolem bohatství a postavení toho, kdo na ní seděl, tzn. že čím více měl člověk židli nazdobenou (zlatem, stříbrem a drahými kovy), tím větší byla jeho síla a postavení ve společnosti.

Stima Barová dřevěná židle Art 41 - třešeň

Stima Barová dřevěná židle Art 41 - třešeň

BAROVÁ ŽIDLE NEJEN NA SEZENÍ

Tak jako všechny druhy židlí, se i ta barová vyvinula z židle klasické. Pojďme si ale nejprve vysvětlil, co pojem židle vůbec znamená. Židle v prostém výkladu představuje kus něčeho, co má jakýkoliv tvar, barvu a je vyrobeno z  materiálu, na kterém se dá alespoň trochu pohodlně sedět. I barová židle se tedy vyvinula z klasického starodávného pojetí, které znělo: židle se skládá ze sedáku a čtyř noh. U barové židle zůstal sedák, ale nohy už nemusí být čtyři, ale jen jedna, která je ergonomicky upravená, popřípadě odpružená tak, aby se při sezení na ní, člověku co nejlépe sedělo. U barových židlí se někdy můžeme setkat i s přeživším opěradlem. Často se setkáváme s tím, že na barových židlích bývají odloženy částí oblečení, jako  např. kabát, sako, apod. Barová židle tak neplní jen funkci sedací, ale i odkládací. A jak bylo v úvodu článku zmíněno, židle nemusí sloužit jen k sezení, ale může být zvláště v barech použita k zaútočení na někoho, nebo k obraně před útokem. Používání židlí k těmto účelům je jevem jistě nežádoucím, přesto není výjimkou. Vyjmenovali jsme si tedy funkci sedací, odkládací, útočnou (obrannou), ale nesmíme zapomínat ani na uměleckou. Řada stylistů a grafiků se při návrhu barových židlí doslova vyžívá. Výsledkem pak jsou vskutku skvostná umělecká díla.

Barové židle můžeme rozdělit do dvou základních skupin. Tou první jsou židle, které pořizujeme do vlastního obydlí. V tomto případě si můžeme dovolit pořídit luxusnější, dražší, ale i váhově těžší “barovky“. Druhou skupinu tvoří židle pořizované do barů a společenských místností, u nichž ale musíme počítat s tím, že budou daleko více podléhat náročnému prostředí a opotřebení. Sedat na nich budou neustále noví lidé, u nichž není tělesná váha vždy stejná. Dále jsou židle v těchto místnostech více náchylné na poruchovost (jak bylo řečeno,  v extrémních případech mohou být použity jako nástroj v boji v nějaké potyčce). Proto je výhodnější pořizovat do barů židle levnější, lehčí a s větší odolností. Naopak do svého domova si můžeme pořídit dražší a těžší, protože se nepředpokládá, že je ve svém obydlí budeme používat k boji nebo obraně. I když člověk nikdy neví, zda židli nepoužije třeba rozhněvaná manželka :-). Barové židle slouží k posezení s přáteli nebo s rodinou, ať už v baru  nebo v kuchyni. V barech se při sezení pije nějaký ten drink nebo na židlích dochází k novému partnerskému seznamování. Barová židle v kuchyni poslouží hlavně v situacích, kdy nás už omrzí sezení u klasického jídelního stolu, nebo když chceme dělat společnost kuchařce nebo kuchařovi, když nám připravuje pokrm.

Stima Barová židle Sphere - transparentní

Stima Barová židle Sphere - transparentní

MATERIÁLY

Závěrem tohoto článku se pojďme věnovat materiálům, ze kterých jsou barové židle v současnosti nejčastěji vyráběny. K těm nejzákladnější materiálům patří dřevo. Dále pak můžeme mít židle kovové nebo plastové. Další variantou je kombinace těchto vyjmenovaných materiálů a sloučení v jeden, z něhož je pak vyroben unikátní kousek například přímo na míru do našeho domova. I zde platí, že čím těžší židle je, tím větší má stabilitu. Sedáky nemusejí být potaženy ničím, židle se může skládat jen ze stylově zahnutého plastu, nebo si můžeme pořídit i barové židle, které mají sedák čalouněný.

S materiálem, jenž byl použit na výrobu židle, úzce souvisí i celkový dojem z prostoru, ve kterém má židle svou funkci plnit. Pokud máme byt zařízen například v dřevěného stylu, nejlepším řešením by bylo pořídit si do bytu také dřevěné barové židle. Materiály se ale dají také vhodně kombinovat, ale do takovýchto akcí bychom se neměli pouštět sami. Ideálním řešení je přizvání   zkušeného designéra.

Stima Barová židle Paysane Bar masiv - olše

Stima Barová židle Paysane Bar masiv - olše

ZÁVĚREM

No a na co se můžete těšit příště? Jak bylo řečeno v úvodu, v druhém díle o barových židlích navážeme na díl dnešní, ve kterém jsme se zmínili o historii a materiálech. Rozebírat budeme ergonomii, tvary a pestré barvy barových židlí. Zmíníme se také o tom, v jakých cenových hladinách se barové židle pohybují. Máte se na co těšit!