Logo Logo
BAROVÉ ŽIDLE - II. DÍL
  • 12.05.2018
  • BAROVÉ ŽIDLE - II. DÍL

Čas neúprosně letí, už dnes vám přinášíme další díl článku o barových židlích, který tentokrát nese název Ergonomie, barvy a cena.

ERGONOMIE JAKO POJEM

V poslední době se velmi často užívá pojem ergonomie. Co tento pojem ale vlastně znamená? Ergonomie je věda, zabývající se optimalizací lidské činnosti, zejména vhodnými rozměry a tvary nábytku a jiných podobných věcí. Ergonomie se tedy snaží přizpůsobit např. židle co nejvíce tomu, kdo na ní sedí, aby se předešlo nejčastějším problémům, tj. s páteří (krční páteří), přestože větší důraz na ergonomii je v této otázce kladen spíše u klasických kancelářských židlí než u barových. U "barovek" jde zejména o to, jak zvolit správnou výšku, později i vzhledem k pořízení barového pultu.

Ergonomie je tedy dalším faktorem, který musíme zohlednit při výběru židlí do našeho obydlí. Je totiž velmi důležité, zvolit správné rozměry a umístění. Velké usnadnění nám mohou zajistit polohovací židle, díky nimž si sami můžeme nastavit výšku židle, popřípadě sklon. U vybraných kusů lze měnit i sedáky samotné. Z hlediska úspor dnes můžeme nakoupit i skládací židle, které mohou dostatečně ušetřit místo a prostor. Pokud máme opravdu malý byt, řešením může být zakoupení jednodušších barových židlí, které, když potřebujeme, mohou být velmi rychle rozloženy a použity k sedacímu nebo jinému účelu. V malých prostorách se velmi klade důraz na šetření místa. Například u postelí, které bývají po noci zasouvány třeba do výklopných zdí. Toto jsou už ale opravdu velké novinky, které ještě nejsou v našich domácnostech tak rozšířeny, přesto ale ušetří spoustu místa.

Obdobné je to i s barovými židlemi. Pokud čekáme návštěvu, můžeme židle velmi rychle rozložit. Po odchodu návštěvy zase zabere jen pár sekund samotné složení a uklizení židle do určených prostor. Zde se dostáváme tedy k dalšímu problému, a tím je skladnost. Jestliže pořizujeme židle do menších prostor, měli bychom dbát na co nejefektivnější mechanismy, které nám pomohou využívat barové židle i v malých prostorách. Do malých bytů bychom si raději měli pořizovat skládací židle, nebo alespoň ty, které se dají využít i jinak, než k sezení. Naopak pokud vlastníme velký rodinný dům, můžeme si dovolit pořídit židle mohutnější, robustnější, u nichž víme, že zůstanou téměř stále na svém místě.

Hovoříme-li o správných, nikoliv však nutně předepsaných, rozměrech, tak ideální výška židlí by se měla pohybovat v rozmezí od 60 do 80 cm. Správná výška barového stolku u židle vysoké 80 cm (sedák) by měla být cca 115 cm. Naopak, když si pořídíte nižší židli (s nižším sedákem), automaticky by se měla snížit i výška pořizovaného barového pultu.Nejsme-li si však zcela úplně jisti, jak vysokou židli si máme pořídit, ničemu to nevadí. I zde je nasnadě řešení. A tím jsou polohovací zařízení. Polohovací zařízení u židlí s nastavitelnou výškou jsou většinou velmi podobné těm u cyklistického kola, kde nastavujeme výšku sedla. Setkat se tak můžeme například s klasickým systémem na šroubování, nebo s páčkou, která se otáčí a pro zajištění se pak ještě navíc zaklapne. U kvalitnějších, tedy u dražších židlí, se navíc můžeme setkat s plynovým pístem.

Pokud jsme v prvním díle hovořili o materiálech, nejlépe se zcela jistě dají kreativně kombinovat židle vyrobené z plastu. Samozřejmě jak z židle ze dřeva (mají výhodu v tom, že jsou příjemné na dotyk, a hlavně, nestudí), tak z kovu (které jsou zase stabilnější, ale více studí), mají své výhody. Židle plastové, právě kvůli plastu, ze něhož jsou vyrobeny, mohou mít ale navíc ještě velmi pestré barvy. Vše záleží na barvě interiéru, jehož barva přednostně udává i barevné provedení židlí. Barva interiéru však není nijak omezena a ani předepsána, zrovna tak ani barevné provedení plastových židlí, protože plast samotný můžeme obarvit na téměř jakoukoliv barvu. Dnes už nejsou výjimkou ani židle, jež mají napodobovat nějaký povrch (kámen, mramor, písek), ačkoliv se jedná „jen“ o plastovou židli, která však tento povrch má cíleně napodobit. Napodobení je to ale vskutku mistrovské, protože na pohled není nic poznat. Pouze na dotyk je to znatelné, ale to již není důležité. Mluvíme-li o tom, že plastové židle mají výhodu v barevných variacích, nesmíme  zapomínat ještě na další nespornou výhodu. Oproti jiných materiálech (např. dřevu) plastová židle nevyžaduje žádnou údržbu (až na utírání prachu :-)).

TVARY - FANTAZII SE MEZE NEKLADOU

V moderních nábytkových centrech se můžeme setkat s nejrůznějšími tvary barových židlí. Opravdu, v tomto odvětví se meze nekladou. V extrémních případech může někomu připadat, že výrobcům a návrhářům barových židlí nešlo ani tak o to, zpříjemnit sezení samotné, jako se spíše výrazně stylisticky projevit. Jak bylo řečeno, výsledné tvary hodně záleží na designérech. Přičemž se můžeme setkat s klasickým oválným sedákem. Sedák však ale může být také absolutně rovný, jako například kuchyňská linka. Z těch více extravagantních jsou to pak různě tvarované plasty, nejčastěji do tvaru písmene "S".

CENY - VYBERE SI OPRVADU KAŽDÝ

Cenová hladina barových židlí je velmi rozsáhlá. Ty nejzákladnější, nejčastěji dřevěné, bez zdobení, můžeme pořídit již za pár set korun (200-300,- Kč). Pokud hovoříme o těch dražších, ty se pohybují v nejčastěji v řádech tisíců korun. Jestliže hledáme opravdu luxusní kousky, musíme si šáhnout hluboko do kapsy, protože vybrané kousky stojí až několik desítek tisíc (kombinace chromu, dřeva a podstatně pokročilého systému nastavení výšky židle).

Samozřejmě existuje možnost nechat si židle vyrobit přímo na zakázku, ale i v tomto případě bude pořízení židlí na zakázku daleko více finančně nákladné. Nakonec je tu poslední kategorie, do které spadají židle od světových designérů, kteří jsou uznávaní, a neváhají tyto kousky nabízet za astronomické částky. Podobně, jako třeba i u mobilů, se dá vyrobit židle s pozlacením a podobně, ale to už je možná trochu zbytečnost a rozmařilost.

SHRNUTÍ

V tomto díle jsme vám přiblížili barové židle zase z jiného pohledu. Seznámili jsme se se základy ergonomie, s tvary a s možnými barvami barových židlí. Nezapomněli jsme se zmínit ani o finanční stránce tohoto nábytku.

ZÁVĚREM

A na co se můžete těšit v dalším díle? Příště nás čeká závěrečný díl (třetí) na toto téma. Řeč bude o budoucnosti barových židlí, stručně si rozebereme HI-TECH novinky a pro ty, kteří si nechtějí kupovat jen „barovky“ samotné, připravíme pár řádků o barových pultech, které jsou s užíváním barových židlí spojeny. Třetí díl vám přinesme již zanedlouho a už nyní se na něj můžete těšit!

Toto je závěr druhého dílu. Pro ty, co si nestihli přečíst první díl tohoto tématu, přikládáme odkaz na díl předchozí (první) zde.