Logo Logo
BAROVÉ ŽIDLE - III. DÍL
  • 12.05.2018
  • BAROVÉ ŽIDLE - III. DÍL

Již dnes Vám přinášíme závěrečný (třetí) díl tématu o barových židlích. Třetí díl nese název Budoucnost barových židlí, barové pulty. Jak plyne z názvu, řeč bude o tom, do jakých směrů a jakým stylem se bude design a všem kolem něj ubírat v budoucnu. To vše je však velmi těžké předpovídat, proto můžeme tuto situaci jen odhadovat. Někteří lidé si pořizují židle například jen pro ozdobu interiéru, ale někteří to s nimi myslí opravdu vážně. A právě tito lidé pořizují k „barovkám“ ještě barové pulty, které sice neodmyslitelně k židlím patří, ne vždy však jsou nutnou podmínkou k pořízení. A právě barovým pultům se budeme z většiny v tomto článku věnovat.

BUDOUCNOST A HI-TECH NOVINKY

Pojďme se tedy nejprve zamyslet nad budoucností barových židlí. V této otázce se ale pohybujeme tak trochu na tenkém ledě, protože nelze jasně předpovědět, jak přesně budou barové židle vypadat za deset, dvacet let, zda ještě stále budou moderní, a zda ještě vůbec budou existovat. Pravděpodobně barové židle ale přežijí ještě dlouho. Je velmi téměř jisté, že se budou stále více a více stávat součásti našich domácností. Tvary židlí budou čím dál více podléhat inspiracím a představám jednotlivých designérů. I právě proto nelze jasně určit, jakou přesnou podobu bude mít barová židle za pár let. Kolikrát se myšlenky v hlavách návrhářů rodí až na poslední chvíli, je tedy těžké předpovědět, co bude následovat za týden, natož pak za měsíce a roky. V každém případě je materiálem budoucnosti plast a jeho velmi nevšední tvary a barevná provedení. Pokud budeme chtít židli s posunovacím mechanismem, tak už nyní se můžeme setkat například s plynovým pístem, který je už nyní k dostání, ovšem je ale také poměrně drahý. Uvidíme, s jakými mechanickými novinkami přijdou návrháři v horizontu pár měsíců a let. Než uvedeme příklad Hi-tech novinek, je nutné si nejprve vysvětlit, co pojem HI-tech znamená. Pojem HI-tech označuje nejpokrokovější dostupnou technologii v konkrétním odvětví, vzato na tento článek, tedy v odvětví barových židlí. Pokud hovoříme o HI-tech novinkách, tak k nim můžeme z poslední doby zařadit například právě plynový píst u barových židlí a různé technicky vylepšené posuvné mechanismy u vybraných kusů. Dále pak k těmto novinkám můžeme zařadit materiály, ze kterých jsou židle vyráběny (například HI-tech materiálem je velmi odolný polykarbonát, dalším je například polyetylen).

BAROVÉ PULTY

V poslední době se v našich domácnostech začaly ve velké míře vyskytovat barové židle, které velice vkusně doplňují jednotlivé interiéry (hovořilI jsme o tom v minulých dílech). Řada lidí ale neumísťuje barové židle pouze do kuchyní. Mladá generace si je s oblibou pořizuje i do svých pokojů, protože zde plní roli nejen sedací, ale i odkládací. Někdy se stává, že si návštěva, kterou si pozveme právě do našeho pokoje, sedne právě na tyto židle. S postupem času ale k barovým židlím začaly v domácnostech, zejména v kuchyních, přibývat i barové pulty. Barové pulty se většinou pořizují v kombinaci s barovými židlemi právě do kuchyně. Takto složený celek ale neslouží pouze k podávání alkoholu. Někteří lidé bar využívají i k servírování pokrmů, nebo malých moučníků. Je to zkrátka zase jiné posezení, než u klasického jídelního stolu. Už proto, že přímo můžeme nahlédnout do tajů kuchyně. I v tomto případě hodně záleží na tom, jak velkým obydlím disponujeme. Pokud máme malý byt, barový pult může s přehledem ušetřit velké množství místa, a to tím, že klasický jídelní stůl bude nahrazen právě barovým pultem, jenž bude sloužit i jako jídelní stůl. Pokud bydlíme ve velkých prostorách, barový pult velmi nenápadně, ale zato vkusně a elegantně oddělí kuchyň od obývacích prostor. Nutno říct, že primárně kvůli této možnosti, oddělit dvě místnosti, si lidé barové pulty pořizují nejčastěji. Stylově to vypadá daleko lépe, než kdybychom tyto prostory oddělili nějakými posuvnými dveřmi, které by vizuálně dvě místnosti rozdělili daleko razantněji.

TECHNICKÉ PROVEDENÍ BAROVÝCH PULTŮ

Bar samotný může být jen jakási pracovní deska, která je přichycena pomocí kovových úchytů ke stěně. Takto uchycená deska se obvykle montuje více do výšky a právě v tomto případě užijeme barových židlí, které mají vysoké nohy. Další možností, jak si pořídit barový pult, je možnost zakoupení přímo jednoho kusu nábytku, který se koupí celistvě a je přímo umístěn někam do prostoru. Pro upřesnění představy, tento typ je velmi podobný třeba šatní skříni, která se jen smontuje a umístí někam do prostoru, takto bychom mohli koupit tento barový pult. Doma bychom ho jen smontovali a pouze umístili vhodně do prostoru místnosti. Na rozdíl od barové desky, která se uchycuje na speciální kovové (dřevěné) úchyty přímo do zdi. Jestliže jsme u barových židlí hovořili a doporučené výšce, nesmíme toto doporučení opomenout ani u barových pultů. Výška takového pultu by se měla pohybovat v rozmezí od 100 do 120 (130) centimetrů. Dle výšky barového pultu samozřejmě později pořizujeme i výšku barové židle, která je také velmi důležitá. Samotné barové desky mohou být vyrobeny z mnoha materiálu (ze skla, z plastu, ze dřeva, z kamene, z mramoru, u skel může být zhotoveno matné sklo, aby nebyly vidět čmouhy apod.) U materiálů máme velké možnosti a v podstatě si můžeme velmi vybírat. Záleží jen na tom, do jakého stylu chceme mít interiér sladěný a podle toho vybereme i barovou desku.

Co se týká samotné konstrukce baru, ta může být zhotovena z kovu, ze dřeva, nebo třeba jen z obyčejného zdiva. Například barová konstrukce zhotovená jen z neopracovaného zdiva působí velmi zajímavě, o to více upoutá zraky našich návštěv. Pokud vybíráme tvar barové desky, tak si opět můžeme vybrat z velkého množství možností, které začínají u klasického tvaru obdélníka, pokračují přes oválné tvary, a končí u velmi složitých a extravagantních tvarů desek (to vše, pokud chceme mít něco jiného než ostatní, tedy pokud se chceme odlišit od ostatních a v tvarech desky trochu vybočovat z normálu).

OSVĚTLENÍ BAROVÉHO PULTU

Dostáváme se k další problematice, a tou je světlo, které by u baru nemělo chybět. Pokud máme místnost dostatečně osvětlenou, postačí nám i klasické lampičky, které budou na baru postavené. Pokud si ale přejeme zřídit speciální osvětlení přímo pro bar, neexistuje nějaké vyhraněné doporučení. Vše je na odzkoušení přímo na místě. Zde hodně záleží na tom, kde je bar umístěn, tzn. jestli někde u okna, kde je dostatek světla, nebo naopak někde v tmavém koutu místnosti. Pokud ale chceme například do stropu zabudovat světla jen pro bar, musíme nejdříve odzkoušet, zda nám tyto světla budou vyhovovat, popřípadě, zda nebudou nepříjemně svítit do očí.

 Při pořizování pultové desky bychom si dopředu měli velmi dobře rozmyslet, k jakým účelům budeme barový pult používat. Pokud se bude jednat spíše jen o občasné posezení, popřípadě jen o podávání alkoholu, stačí nám, když si pořídíme desku o něco užší. Pokud ale zamýšlíme využít tento bar i jako jídelní stůl, je zřejmé, že budeme potřebovat daleko větší prostor pro servírování talířů, příborů a podobně. V tomto případě pak volíme desku mnohem širší. Existují i další možnosti využití barového pultu. Můžeme na něm vystavit i okrasné sklo, popřípadě nějaké sochy, jiný okrasný nábytek, suché květiny, živé květiny, nebo může bar sloužit pouze jako odkládací prostor.

BAROVÝ PULT VERSUS JÍDELNÍ STŮL

Barový pult by se ale přeci jenom měl od stolu jídelního trochu lišit. Jídelní stůl je typický tím, že se u něj ráno, nebo večer, schází celá rodina, hovoří o tom, co nového se za uplynulý den událo. Barový pult by měl jídelní stůl spíše doplňovat, nikoliv ho nahrazovat, nebo suplovat (to platí jen v situacích, kdy máme v bytě jak klasický jídelní stůl, tak barový pult, pokud máme pouze barový pult, který zároveň plní roli jídelního stolu, tak v této situaci to neplatí.) Bar by sloužit k posezení s přáteli, a s ještě jinými lidmi, než jen s rodinnými příslušníky. Je důležité si dopředu velmi dobře rozmyslet, zda v našem obydlí využijeme oba kusy nábytku, tedy jak jídelní stůl, tak barový pult. Předejdeme tak nepříjemné situace, že bychom po čase zjistili, že jeden z nábytku není příliš využíván, což by následně vedlo k úvaze nad tím, že jsme zbytečně utratili peníze za to, co v současnosti nepoužíváme.

POHODLÍ JE NEJDŮLEŽITĚJŠÍ

Dostáváme se k dalšímu problému s barovými pulty. Při vybírání barového pultu, potažmo barové židle, nesmíme zapomínat na pohodlí a komfort. Nejenom, že  se nám musí u baru dobře sedět, ale musíme mít pocit, že nám nikde nic nepřekáží. Hrany desky by neměly být příliš ostré, abychom neměli otlačené paže zespodu. Také prostor na nohy (pod barovou deskou) by měl být dostatečně velký, abychom nemuseli nohy dávat do stran a podobně. Pokud jsme zakoupili pult jako jednotný celek, tedy jako jeden kus nábytku, další problém neřešíme. Tento kus nábytku lze totiž pohodlně umístit do prostoru kamkoliv. Je-li však barový pult umístěn vedle kuchyňské linky, neměl by způsobovat výkyvy ve výšce mezi pracovní linkou a barovou deskou. Zkrátka barový pult by měl nenásilně na kuchyňskou linku navazovat.

Ať už se tedy rozhodnete pořídit si celou barovou sadu (barový pult a barové židle), nebo jen samotné barové židle, měli byste se řídit jedním základním pravidlem, které zní: Pohodlí a komfort. Teprve poté následuje např. stylové sladění interiéru a jiné věci. Přeci jenom ve finále jde hlavně o to, abychom si měli kam a na co sednout, protože náš organismus stejně tak, jako potřebuje spánek (ležení), potřebuje i sezení (pro odpočinek), ale i chození. Neříkejme, že sezení na barových židlích má být jedno z těch nejlepší, to ne, k tomu slouží křesla v obývacích pokojích, ale určitě je dobré dbát na dobrý pocit ze sezení.

Tímto článkem tedy končí náš třídílný seriál, který se věnoval barovým židlím. Pro připomenutí zmiňujeme dva předešlé díly – v úplně prvním díle jsme se zabývali vývojem židlí a materiály, z jakých bývají nejčastěji barové židle vyráběny. V díle druhém jsme rozebírali ergonomii, barvy a ceny barových židlí. V díle posledním (tomto) byla řeč o budoucnosti barových židlí, nezapomněli jsme však ani na fanoušky barových pultů.

ZÁVĚREM

Doufáme, že se vám tyto tři články o barových židlích líbily, a že vám byly alespoň trochu nápomocny, popřípadě, že vás inspirovaly ke koupi jednoho z kusů nábytku, o kterém byla řeč.

Pro ty, kteří si nestihli přečíst předchozí díly, přikládáme odkazy. Nejprve na díl první, poté na díl druhý. Třetí díl jste právě dočetli.