Logo Logo
Bolí Vás záda? Zjistěte proč
  • 12.05.2018
  • Bolí Vás záda? Zjistěte proč

ANATOMIE

Páteř člověka je sloupcovitého tvaru složeného z jednotlivých obratlů spojených meziobratlovými ploténkami. Zvláště bederní obratle nesou váhu celého horního těla. Sloupec obratlů je otočný kolem vertikální osy a je ohebný do všech stran a z bočního pohledu odpovídá tvaru písmena S. Tento pohyb umožňují meziobratlové ploténky. Dále ploténky působí také jako tlumiče nárazů a jejich tloušťka se může měnit vzhledem k měnícímu se zatížení. Meziobratlové ploténky jsou vyživovány procesem difůze a pohyb páteře výrazně pozitivně ovlivňuje tento zásobovací proces, který je nezbytný pro správnou funkci plotének.

Tato difůze je značně podmíněna pohybem celého systém obratlů a meziobratlových plotének, kdy tento pohyb jakoby pumpoval nezbytné vyživovací látky. Čím více se páteř hýbe, tím více tekutin a výživy mohou ploténky absorbovat.

Podle výzkumů je nedostatečná výživa meziobratlových plotének jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících vznik bolesti dolní části zad ( low back pain) způsobená zejména nedostatečným pohybem páteře.

Problémy se zády jsou často způsobeny především dlouhodobým špatným držením těla a zvláště nesprávným statickým sezením.

Podle statistik vyhodnocených v roce 1998 v Německu bylo téměř 30 % procent pracovních absencí z důvodu zdravotních potíží způsobeno potížemi svalovo-zádového rázu.

STATICKÉ SEZENÍ V NESPRÁVNÉ POZICI

  1. bolesti hlavy
  2. bolesti šíje
  3. bolesti zad
  4. stlačený žaludek
  5. stlačené stehenní svaly
  6. stlačení žil stehen
  7. porucha prokrvování podkolenních jamek

Při nesprávném sezení či sezení se shrbenými zády dochází ke stlačení meziobratlových tkání a tím je omezen přísun tekutin a jejich výživa, která probíhá pomocí procesu difůze a která je značně podmíněna pohybem celého systému. Nedostatek pohybu či jednostranné zatížení omezují účinnost celého procesu a způsobí, že meziobratlové ploténky ztratí svoji elasticitu a ochabují.

Bolí Vás záda? Zjistěte proč


Statické sezení také způsobuje ochabnutí zádových svalů a to vede ke zvýšení zatížení plotének až ke vzniku bolesti. Při dlouhodobějším rozvíjení tohoto stavu může dojít i k chronickým potížím a při některé činnosti kde je vyvinuto výrazně zvýšené zatížení páteře dokonce k posunutí plotének. Při nesprávném sezení dochází i ke zvýšenému napětí a zatížení krční páteře a krčního svalstva a ramenních svalů. Sezení ve shrbené pozici negativně ovlivňuje zažívací orgány a brání plnému hlubokému dýchání. Dlouhodobé statické zatížení vede k omezení krevního oběhu a zásobování těla kyslíkem a živinami a vyúsťuje v celkovou únavu těla a mysli.

To vše vede ke značnému snížení výkonnosti a v dlouhodobějším měřítku často i ke zdravotním potížím.

Pokud sedíte každý den více než 8 hodin u počítače, doporučujeme Vám koupit si nějakou židli značky DXRACER. Tyto kvalitní židle používají například hráči počítačový her, pro které je kvalitní sezení důležité.

Židle DXRACER najdete zde