Logo Logo
JÍDELNÍ ŽIDLE - I. DÍL
  • 12.05.2018
  • JÍDELNÍ ŽIDLE - I. DÍL

Sezení je nepřirozenější činnost člověka a to především u jídla. Jíst se musí každý den. V pracovním shonu ale není mnohdy času nazbyt a tak kolikrát jen zhltneme cosi po cestě na schůzku nebo u počítače. A když usedneme k jídelnímu stolu, ani si pořádně neuvědomíme, jak je příjemné si sednout k jídlu na pravou jídelní židli.

CO NÁS ČEKÁ A NEMINE

Před sebou máme čtyři díly věnované právě židlím určeným ke stolování. Je nasnadě oponovat s názorem, že přece neexistuje židle určená výhradně k sezení u jídla. To je ale omyl. V prvním díle našeho putování do světa jídelních židlí se zaměříme především na židli jako takovou a také se stručně podíváme do historie, jak stolovali naši předkové. V druhém dílu si posvítíme na současné trendy, také na ergonomii a technické požadavky kladené na jídelní židle. Nebudeme však zabíhat do podrobností, protože do těch se pustíme až v dílu třetím. Tam se nám bude tajit dech, nad tím ,kolik rozmanitých druhů jídelních židlí se objevuje na trhu. Samozřejmě nelze opomenout cenová rozmezí, ve kterých se jídelní židle pohybují. A čtvtý, závěrečný, díl bude slavnostní tečka naší exkurse. Zaměříme se na HIGH-TECH novinky a budoucnost jídelních židlí.

BRW Jídelní židle Patyczak Prowansalski - bílá/dub sonoma

BRW Jídelní židle Patyczak Prowansalski - bílá/dub sonoma

UMĚNÍ PORADIT SI

Klidně se dá sedět na zemi, ale proč nevymyslet něco lepšího? Židle je nejlepší vynález člověka. Ano, tvrdím to oprávněně, protože jsem si sama vyzkoušela, jaké je to ocitnout se ve světě bez židlí. Není to tak dávno, co jsem se nastěhovala do nového bytu. Vše se seběhlo tak najednou, že jsem nestihla zařídit odvoz mého nábytku. Práh nového, spoře zařízeného, bytu jsem překročila jen s kabelkou a kufrem plného oblečení. Hned ten večer jsem uvařila výborné těstoviny se sýrovou omáčkou a chtěla jsem se do nich pustit. Ale jaké to mělo být stolování v pustém bytě bez stolu a židlí? Ach jo. Došlo na krajní řešení. Můj kufr se proměnil v krásný provizorní stůl a polštář posloužil jako “pohodlná“ jídelní židle. Nakonec jsem se dobře nabaštila a dnes na to s úsměvem vzpomínám, když se podívám na své nové, stylové židle v jídelně.

POHLED DO HISTORIE
 

Samozřejmě že od pradávna chtějí lidé sedět. Člověk přece nemůže u jídla stát nebo ležet – nejčastěji lidé při jídle sedí. V pravěku nikdo neřešil jestli si ke stolu sedá řádně upravený a jestli správně drží příbor. Pravěcí lidé si totiž užívali samotnou podstatu věci a to bylo jídlo. Jednoduše si všichni společně posedali kolem jednoho ohně a pustili se do jídla. Od té doby je komukoliv z nás příjemné sedět u kulatého stolu. Nejenže na sebe všichni pěkně vidíme, ale hlavně zde nemají své místo žádné předsudky. Nemusí se řešit kdo bude sedět v čele, kdo je nejvýznamější osoba, kdo je hostitel... Prostě u kulatého stolu jsme si všichni rovni.

V pozdějších dobách králů a šlechty už tomu bylo poněkud jinak. Na rozdíl od pravěku, se už sedělo na židlích, ale ne však na ledajakých. Byly to speciální jídelní židle, které byly mnohdy tak zdobené a těžké, že jeden člověk se ani nemohl samostatně přisunout ke stolu. Taková středověká jídelní židle určená pro ty nejvyšší panovníky byla z masivních kusů dřeva, na nichž se mohli dosytosti vyřádit všichni truhláři a řezbáři. Aby na první pohled všichni viděli, jak je král bohatý, nechával si opěrku židle vykládat drahými kameny a sedadlo bylo pohodlné díky nejdražším kožešinám a vystýlkám. Na takovéto židle usedal jen panovník a jeho choť a ti obsadili místo v čele.

V této době se začala formovat správná etiketa společenského stolování. Nejzákladnější pravidlo stolování je to, že jako první usedají ke stolu dámy a pánové jim ochotně pomohou s přistrčením židle a potom usednou i oni. Jíst začíná nejváženější osoba u stolu, která navíc sedí v čele stolu a zády ke zdi, aby měla co nejluxusnější přehled o celém dění v místnosti. Kromě stolování společenského, je ale důležité neopomenout také rodinné stolování. Rodina je základ a upevňování rodinných vztahů je nejpříjemnější právě u jídla. Během celého týdne asi nehrozí, že by se rodina pravidelně scházela u jednoho prostřeného stolu, avšak o to je potom tohle setkání cennější. Až zase budete sedět v rodinném kruhu a užívat si dobré jídlo, zkuste také zaměřit svou pozornost na to, u jakého stolu a na jakých jídelních židlích sedíte. Je zajímavé si uvědomovat i tyto zdánlivě nepodstatné věci, protože potom zjistíte, jak moc si vážíte toho, že můžete sedět právě na takové jídelní židli.

BRW Jídelní židle Patyczak Prowansalski - bílá

BRW Jídelní židle Patyczak Prowansalski - bílá

VÝVOJ JÍDELNÍCH ŽIDLÍ

Ne vždy se židli říkalo "židle", to až od 2. poloviny 15. století, do té doby to pro všechny byla stolice. Změna názvu pravděpodobně souvisí s novým typem stolic, které se vyráběli. Inovace byla v tom, že se k obyčejné stolici přidala opěrka a sezení se stalo pohodlnějším. Další velmi zajímavý typ jídelní židle je z konce 15. století a pyšní se zvučným názvem sagabello. Je to typicky italská židle z konce 15. století, bez područek se třemi nohami a opěradlem. V té době střední Evropu zachvátila móda nůžkových židlí s překříženými nohami a nízkou opěrkou. Byli to židle určené k jídelním stolům, ale spíš se podobali křeslům. Další zvláštností bylo, že zejména v západní Evropě byly rozšířené stoličky trojúhelníkového půdorysu se třemi nohami. U těchto trojnožek, opěradlo tvořila prodloužená zadní noha, která převyšovala sedák a na ní bylo nasazeno prohnuté prkno. Podle mého mínění je tohle řešení docela nedomyšlené. Když byly dvě nohy vepředu a jedna vzadu židle přece neměla skoro žádnou stabilitu. Tutíž jsem velmi ráda, že se prosadili klasické čtyřnohé židle, které všichni dobře známe.

Dnes jsme se vrátili i o několik století zpět a prozkoumali historii jídelních židlí. Ne vždy to asi bylo s jídelními židlemi tak jednoduché jako dnes. Ten spěch a shon dnešní doby mi ale přijde horší než to, jak lidé jedli v pravěku. Na druhou stranu bych ale nechtěla mít doma masivní a těžké středověké jídelní židle. A tak asi můžeme být všichni spokojení, jak je to s jídelními židlemi dnes. No a už teď se můžete těšit na další díl  věnovaný jídelním židlím, ve kterém se dosytosti můžete inspirovat právě současnou nabídkou.

BRW Jídelní židle Patyczak - bílá

BRW Jídelní židle Patyczak - bílá