Logo Logo
KANCELÁŘSKÁ KŘESLA: TEXTIL ČI KŮŽE? KLASIKA NEBO AVANTGARDA?
  • 19.05.2018
  • KANCELÁŘSKÁ KŘESLA: TEXTIL ČI KŮŽE? KLASIKA NEBO AVANTGARDA?

Z minulých dílů víme, jaké předpoklady by měla splňovat židle pro zdravé dynamické sezení, aby nás nic nebolelo ani nerozptylovalo při práci. Tušíme, které vlastnosti bychom si měli při nákupu nové židle ohlídat. Dnes připojíme do diskuze také hledisko estetické; i když v případě užitného nábytku jako jsou kancelářské židle půjde také o tu „užitkovost“…

Z  bleskového výzkumu mezi mými kolegy vyplývá, že když vybírá nové křeslo do kanceláře muž, zajímají ho především technické parametry („Proboha, unese mě to?“), zatím co žena sleduje řekněme esteticko – praktickou stránku („Hodí se to křeslo k mému kostýmu? A půjde to vůbec nějak umýt?“).  Obě skupiny přitom mají neprůstřelné  argumenty  -  sebekrásnější kancelářské křeslo bude k ničemu, pokud nebude polohovatelné, pojízdné, lehké a naopak – odpružené, samojezdící a samonakláněcí židle bude bez kvalitního a esteticky vkusného potahového materiálu a zpracování pouze jezdící barovou stoličkou. Ponechme stranou vášnivé polemiky „textiláků“ a „koženkářů“, protože jde většinou jen o tu image, ale podívejme se také na užitnou hodnotu.

TEXTIL VERSUS KŮŽE

Čalounění kůží nebo textilem patří mezi tradiční a nejčastější způsoby potahu. Ovšem i zde existují rozdíly – v dobách šedivých sedmdesátých a osmdesátých let byly v módě křesla s hrubozrnným látkovým potahem, který zanechával na zadních partiích čtverečkovaný rastr a po roce používání začal z židle prosvítat žlutý molitan. Ty doby jsou naštěstí pryč. Při výrobě textilních potahů se dnes využívají nejmodernější vědecké poznatky. Syntetická vlákna se kombinují s přírodními, aby se dosáhlo větší trvanlivosti a lepší prodyšnosti. Otevřeme-li si jakýkoli katalog s kancelářskými křesly, překvapí nás široký výběr čalounění, a to nejen podle typu, ale i podle barvy.

Je libo azurovou modř, hnědý karamel či žlutozelenou hrušku? Prosím - textil snese vše.  Výhodou textilního čalounění je především vysoká savost materiálu. Zapomeňte na propocené důlky v letních měsících. Zvýšená savost představuje ovšem jednu nevýhodu – pokud na křeslo něco rozlijeme, čištění skvrn bude mnohem obtížnější než například u koženého křesla.  Křesla s textilním čalouněním jsou také lehčí a cenově dostupnější.

Co všechno dnes obsáhne pojem „textilní potah“ je jen těžko k uvěření.  Například patentované tkaniny křesel Humanscale používají speciální příměsi Cordura®, odolávající extrémní zátěži (potah Vellum) nebo využívají trojrozměrného vlnového vzoru, který se používá u profesionálních sportovních oděvů (tkanina Wave ). Jako v bavlnce se budete cítit v semišovém potahu Sensuede, vyrobeného z recyklovaných mikrovláken, jemnějších než lidský vlas.
Kožené křeslo s sebou nese punc výjimečnosti a jisté exkluzivity. Kůže má oproti textilu vyšší životnost a lépe se ošetřuje. Také skvrny zvládne kůže lépe. Ovšem pozor na různé koženky a syntetické napodobeniny, které se po čase lámou a praskají, nehledě na téměř nulovou savost takových materiálů. Kdo chce investovat do kůže, neměl by se spokojit s těmito polovičními řešeními. Výbornou volbou je naopak lícová ušeň, mořená přírodními oleji.

Také barva se už dávno neomezuje pouze na béžovou a černou. Při výběru buďte ale opatrní – pokud vaši kancelář zdobí lávové výjevy třikrát dva metry a v autě sedíte na tygřích spárech, červeno-zelená kombinace vám asi neuškodí;  jestli milujete japonské miniatury a eleganci ala „van der Rohe“, zkuste třeba tu černou. V kombinaci s leštěnými dřevěnými područkami bude takové křeslo ozdobou každého pracoviště.

Klín mezi tyto tradiční potahy vkládají někteří výrobci použitím lehkých samonosných síťovin (buď pro opěradlo nebo i pro sedák), které jsou velmi snadné na údržbu a zároveň dobře vypadají. Ať už se rozhodnete pro kteroukoli variantu, mějte na paměti, že kancelářské křeslo reprezentuje vás a vaši firmu podobně jako třeba sako nebo kravata.