Logo Logo
KANCELÁŘSKÁ ŽIDLE JAKO SYMBOL ČLOVĚKA DNEŠNÍHO
  • 18.05.2018
  • KANCELÁŘSKÁ ŽIDLE JAKO SYMBOL ČLOVĚKA DNEŠNÍHO

V tematickém občasníku o nábytku a designu se tentokrát podíváme podrobněji na kancelářský nábytek - konkrétně naším tématem bude kancelářská židle a její historie, současnost a budoucnost.  Ano – mluvím přesně o té neposedné a všemi směry točící se (chcete-li – polohovatelné) židli, která mnohé z nás provází pracovním týdnem jako diskrétní lokaj svého pána v časech dávných a minulých. A v časech minulých chvíli zůstaneme. Židle je dnes tak samozřejmou věcí jako například příbor, boty nebo dioptrické čočky. Ale v období baroka, gotiky nebo později renesance byla židle symbolem výsostného postavení jejího pána. Židle tak, jak ji známe dnes, byla luxusním zbožím. Byla výsadou vyšších vrstev a měla za úkol především reprezentovat.

Společnost stejně jako potřeby člověka se ale postupem času měnili. S rozmachem průmyslu a vědy přicházeli nové, lépe tvarovatelné materiály, které nevyžadovali zručnost starých mistrů a lépe vyhovovali požadavkům masové produkce. S odeznívajícími světovými válkami ovládla veškerou výrobu účelovost.

Řezbářské kudrlinky ustupují funkčnímu „ratiu“. Člověk se zdokonaluje v oblasti fyziognomie, antropometrie („kolik měříme a kolik vážíme…“) a v jiných vědách a už dávno mu nestačí pouze oku lahodící židle. Chce a potřebuje víc. Aby při sezení zachovával správný posed a nebolela ho záda, aby si mohl přizpůsobit tvar a vlastnosti židle svým specifickým nárokům nebo aby byla židle snadno přemístitelná. Tyto nároky jsou legitimní, neboť v průmyslově vyspělých zemích je podíl sedavého zaměstnání dnes převažující. Výzkumy uvádí, že poměr sedu k chůzi a aktivnímu pohybu je nyní desetkrát vyšší než na začátku století.  Zrod kancelářské židle a celého odvětví kancelářského nábytku úzce souvisí s tímto sociologickým fenoménem…

Kancelářská židle, chce-li na trhu obstát, musí splňovat řadu kritérií.  Podívejme se na základní charakteristické prvky, bez kterých se moderní kancelářská židle neobejde. Základem je nastavitelná a pohyblivá bederní opěrka. Ta zabraňuje „kulatým“ zádům; pokud se nahneme dopředu či dozadu, opěrka vždy kopíruje náš pohyb a udržuje přirozené esovitě zakřivené držení páteře. Odborně se tomu říká aktivní sezení. Takto vybavená židle snižuje zátěž svalového svalstva na minimum a nedovolí, aby nás při práci přepadla únava. Současnou vlajkovou lodí v oblasti aktivního sezení je ergonomická židle THERAPIA BODY od firmy Prowork, na kterou se podrobněji podíváme v některém z příštích dílů.

Taktéž nastavitelná hlavová opěrka napomáhá aktivnímu sezení; v záklonu totiž poskytuje oporu krční páteři.

Kvalitní kancelářská židle nesmí postrádat otáčecí mechanismus a kolečka. Díky otočnému kloubu v noze židle nemusíme otáčet při pohybech vpravo a vlevo celým trupem, ale otočíme se rovnoměrně s celou židlí. Kvalita a provedení otáčecího mechanismu a koleček je různá; výběr by měl záviset především na typu podlahové krytiny v místnosti. 

Zádům jsme již tedy ulevili, ale co ruce? Kvalitně zpracované područky mohou mít tvar půl oblouku, elipsy (jako například u modelu Crater 843 - nebo jsou rovné s výrazným polstrováním proti otlačení loktů (model THERAPIA MAXI). Všechny tyto vymoženosti by však přišly nazmar s tvrdým nebo příliš krátkým sedákem. Zatímco dříve se pro pohodlí zadních partií museli do čalounění všívat pružiny, dnes si vystačíme s prodyšnými high-tech materiály jako je například samonosná síťovina (model Brant /Antares/) nebo v případě luxusnějších křesel – s kombinací koženky, kůže, popřípadě prodyšného textilu.  Na kancelářských solitérech je zkrátka každý detail důsledně promyšlen, v souladu s požadavkem funkčnosti, který je u tohoto typu nábytku dominantní. O materiálech, různých funkčních „vychytávkách“ nebo o zdravotních aspektech při sezení na takových židlích bude řeč v příštím díle.