Logo Logo
KŮŽE - SYMBOL LUXUSU. JAK JE TO S NÍ DOOPRAVDY? II. DÍL
  • 19.05.2018
  • KŮŽE - SYMBOL LUXUSU. JAK JE TO S NÍ DOOPRAVDY? II. DÍL

V druhém dílu našeho krátkého exkurzu do světa kůže se dozvíme, jaké typy kůží jsou na trhu k dostání, v jakých cenových relacích i jak se o sedací soupravy a další kožený nábytek správně starat.

Zpracovanou kůži dělíme dle způsobu dalšího zpracování – usně obuvnické, sedlářské, brašnářské a mnohé další, zejména pak čalounické, které zajímají nás.

V sortimentu čalounických usní existují čtyři základní druhy – anilinové kůže, nubuky a velury, semianilinové kůže a pigmentované usně. Nejdražší usně jsou anilinové, neboť na jejich výrobu jsou použity jen nejkvalitnější surové kůže (cca 5% z celkového objemu kůží). Jsou charakteristické příjemným povrchem, který je na omak velmi měkký. Anilinové usně nejsou vůbec ošetřeny pigmentovou krycí vrstvou, zachovávají si tak přirozenou pórovitost a jsou velmi pohodlné. Na druhou stranu jsou náročnější na údržbu a je třeba akceptovat jejich přírodní nedokonalý vzhled.

Nubuky a velury a jsou vyráběny stejným způsobem jako anilinové kůže, v závěrečné fázi jsou však broušeny, a to ze strany lícové (nubuky) či rubové (velury).

Semianilinové usně se liší od anilinových nanesením tenké vrstvy pigmentu, která dává povrchu jednolitější vzhled. Tento typ usní si zachovává stálejší barvu a je o něco méně náročný na údržbu. Pro jeho výrobu se zpracovává asi 15% surových kůží.

Na pigmentované usně je v průběhu výroby nanesena vrstva pigmentové barvy na bázi polyuretanu, která prakticky sjednocuje celý jejich povrch. Takto upravená kůže je na omak tvrdší a méně pohodlná. U zákazníků je však jasnou jedničkou, neboť je odolnější vůči skvrnám a ušpinění a navíc její údržba je ze všech základních typů nejsnadnější. Barevná stálost je také na nejvyšší úrovni, pro její výrobu lze využít až 80% surových kůží a tak je i cenově velmi přijatelná.

CENA ZA LUXUS?

Mnohým lidem přijdou ceny za kvalitní koženou sedací soupravu příliš vysoké. Pokud však uvážíme, jak náročnými procesy musí kůže projít a jak dlouho její výroba trvá, cena už nám jistě nepřijde tak děsivá. Předně je třeba zjistit, za jaké ceny se prodává zpracovaná kůže na světových trzích. Například na trhu v USA se velkoobchodní ceny pohybují od 3,5 dolaru za čtvereční stopu, tj. přibližně 715 Kč za metr čtvereční. Když se k tomu připočtou náklady na dopravu, vyjde metr nejlevnější usně u nás přibližně na tisíc korun. Jednoduchým úsudkem pak každý přijde na to, že sedací souprava vyrobená z několika metrů kůže se nemůže prodávat pod cenou dvaceti tisíc korun, zvláště připočteme-li náklady na zhotovení nábytku, jeho distribuci a marži obchodníka.

Situace na dnešním přesyceném trhu je však příznivá zejména pro zákazníka. Velká konkurence tlačí ceny dolů, a tak lze dnes pořídit i velmi luxusní sedací soupravu za cenu, která byla ještě před několika lety nemyslitelná. Jistou výhodu pak mají zejména elektronické obchody, neboť si mohou dovolit udržet cenu na minimu bez ztráty kvality výrobku a získají tak značnou konkurenční výhodu.

SPRÁVNÁ ÚDRŽBA JE ZÁKLAD

Pokud jste se po přečtení našeho článku rozhodli, že si dopřejete komfort koženého nábytku nebo jste již vlastníkem jednoho či více kusů, jistě vás bude zajímat, jak se o něj správně postarat.

Prvním důležitým krokem je samotné umístění sedačky. Kůže by se neměla příliš vystavovat slunečnímu záření, vhodné je tedy umístění mimo přímé slunce. Stejně tak umístění v blízkosti radiátoru nebude tím nejlepším. Pokud už budete muset volit místo u zdroje tepla, dbejte na to, aby vzdálenost sedačky od něj byla alespoň 50 cm. Důležitá je i vlhkost v místnosti, která by měla být mezi 40 – 70 %.

Co se týče pravidelné údržby, je samozřejmé, že více pozornosti budete muset věnovat sedačkám ve světlejších odstínech. Je na nich zkrátka vidět daleko více nečistot. Pozor si dávejte zejména na skvrny od kávy či červeného vína, ty mohou na sedačce zanechat ošklivou památku. Pokud už dojde ke znečištění těmito nápoji, nikdy je nestírejte, ale nechejte vsáknout do houbičky, zabráníte tak rozmazání skvrny na mnohem větší plochu. Pro běžné čištění od prachu a dalších nečistot postačí houba namočená v mýdlové vodě, kterou sedačku jemně otřeme a poté ji osušíme čistým hadříkem. Je dobré také pamatovat na to, že při čištění kůže nikdy netlačíme, ale čistíme ji jemnými krouživými pohyby. Samozřejmostí je pak řídit se pokyny z návodu, který každý výrobce k nábytku dodává.

Kožená sedací souprava se rovněž musí alespoň jednou za rok ošetřit vhodnou impregnací, díky které si nábytek zachová měkkost a atraktivní vzhled. Vhodná impregnace obsahuje nezbytné mastící a zvlhčující složky, je tedy dobré ji nezanedbávat.