Logo Logo
MATERIÁLY - LAMINO, DÝHA, MASIV - I. DÍL
  • 19.05.2018
  • MATERIÁLY - LAMINO, DÝHA, MASIV - I. DÍL

Pojďme se podívat na některé materiály, ze kterých se vyrábí různé druhy nábytku. V čem se liší v kvalitě, ceně, jaké mají výhody a nevýhody? Také už jste se po těchto informacích nejednou pídili? Pomůžeme vám.

VEZMĚME NEJPRVE LAMINO. CO TO VLASTNĚ JE?

Laminované dřevotřískové desky jsou velkoplošné desky s nalisovaným dekorativním lamino „papírem“. Laminát je druh kompozitního materiálu, který tvoří několik vrstev, impregnovaných vhodnou pryskyřicí (nebo jiným lepidlem). Vyrábí se často lisováním za vyšších teplot, tento proces se nazývá laminace. Velmi častým použitím laminace je zatavení listu papíru mezi dvě fólie. V dnešní době máme k dispozici poměrně širokou škálu výběru jak z palety dekorů, tak z mnoha struktur povrchu, čímž se tento materiál stává dobře využitelným v četném množství odvětvích nábytkářského průmyslu, i jako inspirace designérům a architektům a je jedním ze základních produktů pro vybavení interiéru.  Lze ho dobře kombinovat i s jinými materiály. Z typů dekorů známe například bílý, unidekory, intenzivní dekory a nebo dřevodekory – podobně jako fólie je tedy buď barevné, nebo imituje dřevo.

Lamino obecně patří do nejlevnější cenové kategorie, a co se odolnosti týče, rozhodně se nevyrovná dýze nebo masivu. Často se používá na kuchyňský, koupelnový, kancelářský, hotelový a ostatní bytový nábytek, laboratorní a nemocniční vybavení, všechny skříňové aplikace, školní nábytek nebo například veletržní a výstavní stánky. Problém nastává převážně u hran nábytku, které jsou u těch nejobyčejnějších kusů jen oblepeny dekorační páskou, takže životnost takových dvířek apod. je opravdu nízká, navíc se pásky snadno odlepují. Kvalitní výrobci již hraní korpusy slabou plastovou ABS vrstvou. 

K výrobním omezením patří například to, že můžete vyrobit jen hladká dvířka a že do nich není možné frézovat profily. Lamino mívá drsnější strukturu, proto je náročnější údržba. Provádí se houbičkou a mýdlovou vodou. Podstatnou velikou nevýhodou je opravitelnost tohoto nábytku, která vlastně žádná není, lze jen kus vyměnit, proti tomu je však malým plusem ona relativně nízká pořizovací hodnota.

Pro vlastní zhodnocení se můžete podívat na některé naše kusy, na jejichž výrobu bylo použito právě lamino.

DÝHA

Dýha je tenká vrstva dřeva o tloušťce 0,3 – 5 mm na dřevotřískové desce. Používá se taktéž k výrobě povrchů nábytku a k výrobě překližek. Dýha, která netvoří povrch, se nazývá poddyžka.

Nejstarším způsobem zpracování dýhy je rozhodně klasické řezání, a to rámovou nebo pásovou pilou. Takto dostaneme kvalitní dýhy o tloušťce 1-2 mm. Lze tak vyrábět dýhy i z velmi tvrdého dřeva, nevýhodou je ovšem možný až 50 % odpad v podobě pilin. Dalším způsobem je tzv. loupání. Na speciální loupací stroj je upnut špalek, který je předem zahřátý a zvlhčený horkou párou. Vznikne dlouhý pás, který se pak stříhá na překližky. Tímto způsobem se zpracovává to dřevo, které nemá příliš zajímavý estetický vzhled. Třetím možným zpracováním dýhy je tzv. krájení, kterým se vyrábějí okrasné svrchní díly. Vyrobíme jednotlivé listy, na kterých se opakuje vazba. Ty se dále usuší a sesvazkují, aby se mohly před dýhováním složit do sesazenek. Vylepšují vzhled konstrukčních desek.

V naší nabídce naleznete Desing kolekci společnosti Jitona. Jednotlivé výrobky z této kolekce jsou vyrobeny z dýhy.