Logo Logo
Příručka bezpečného a pohodlného používání počítače
  • 12.05.2018
  • Příručka bezpečného a pohodlného používání počítače

Patříte-li k lidem, kteří většinu pracovního týdne stráví za stolem u počítače, doporučuji věnovat následujícím řádkům zvýšenou pozornost. Připravili jsme pro vás jednoduchého průvodce bezpečným a pohodlným používáním Vašeho počítače. Možná se trochu podivujete nad označením „bezpečné použití PC“ – (já osobně jsem si pod tímto pojmem dříve představoval něco jako zabezpečení počítače proti pádu na nohu…) – ovšem lékařské statistiky vrací tomuto pojmosloví jeho reálný význam. Pracovní úrazy spojené s dlouhotrvajícím vysedáváním před monitorem počítače nejsou žádné malicherné neduhy, jak by si snad někdo mohl myslet. Výrazné zhoršení zraku, záněty šlach, zablokování krční páteře, snížená hybnost nebo celá řada dalších musko-skeletárních poruch trápí dnes více jak 25 % všech administrativních pracovníků v zemích EU. Pojďme si tedy shrnout všechny dosavadní poznatky z oboru „kancelářské“ ergonomie a navrhuji rozdělit článek na tyto tematické okruhy:

Jedna z možných definic oboru ERGONOMIE:

Ergonomie je vědecká disciplina, optimalizující interakci mezi člověkem a dalšími prvky systému a využívající teorii, poznatky, principy, data a metody k optimalizaci pohody člověka a výkonnosti systému.“

Nohy

Při správném sedu je důležité mít pevně podepřenou dolní část zad a zároveň najít si takovou polohu, kdy na dolní část stehen (v oblasti kolenou) a na lýtka není vyvíjen žádný tlak a chodidla jsou pevně položena na zemi. Pod stolem musí být dostatek místa pro kolena a nohy; při změně polohy nebo při popojíždění na kancelářském křesle je dobré mít pod stolem volný prostor.

Ruce

Co se týče horních končetin – základem je mít po celou dobu uvolněná ramena s lokty volně podél těla a zápěstí držet zpříma – v přirozené poloze. Důležité věcí na stole (telefon, složky, razítka atd.), které často používáme, musí být volně dosažitelné bez namáhavého naklánění. Pokud je vaše kancelářské křeslo vybaveno područkami, nastavte je tak, abyste necítili tlak v ramenou – ruce by měly být o područky volně opřené.

Oči

Oči jsou důležité. Pamatujte na Váš zrak, a pokud máte na stolu blikající krabici (rozumějte monitor) z devadesátých let, věnujte ji raději sběrnému dvoru. Kvalitní monitoru – nejlépe LCD, vaše oči určitě poděkují. Při dlouhotrvající a soustředěné práce nezapomeňte pravidelně odpočívat – očím nejlépe ulevíte, pokusíte-li se tu a tam zaostřit nějaký vzdálený bod. Zvýšená frekvence mrkání také očím neuškodí. Na každý pád – pravidelné prohlídky očním specialistou jsou pro někoho, kdo kouká do počítače osm hodin denně, nezbytnou nutností…

Obsluha PC – klávesnice, myš

Klávesnice by měla být na pracovní desce umístěna přímo před vámi tak, abyste při psaní měli volná ramena a zápěstí drželi zpříma. Při dosažení vzdálenějších kláves používáme celou paži; pokud cítíme tlak v prstech nebo lokti, protřepeme na chvíli rukou nebo promneme prsty. Myš by měla být umístěna bezprostředně po pravé nebo levé části klávesnice, při jejím posunu máme volnou ruku. Křečovité svírání nebo prudké úhozy do kláves mohou poškodit jemné svaly.

Monitor

O kvalitním monitoru již byla řeč – nyní se podíváme spíš na optimální polohu a dosažitelnost. Správně umístěný monitor je středem obrazovky přímo na úrovni očí – jakákoli jiná poloha nás nutí k dlouhotrvajícímu předklonu nebo záklonu, čímž trpí především krční obratle. Optimální vzdálenost monitoru od hlavy je zhruba na délku lidské paže. Monitor je sklopen tak, aby s ním byl obličej rovnoběžný. Veškeré texty a grafika musí být dobře čitelné, pokud ne, zvětšení fontu nebo rozlišení je dílem okamžiku a rozhodně byste tento detail neměli opomíjet. Monitor je středobodem vašeho pracovního stolu, a proto byste jeho nastavení rozhodně neměli podceňovat. Výborným řešením jsou nastavitelná ramena pro LCD monitory, pomocí kterých je nalezení optimální polohy monitoru doslova hračkou.

Všeobecná prevence

„Všeho moc škodí…!“ Nu dobrá, moralizovat pomocí přísloví umí každý. Zkrátka, při jakékoli práci a zejména při sedavé práci v kanceláři myslete také na pravidelný odpočinek. Vyjděte třeba s kolegyní na chodbu, dejte si kávu, nebo se alespoň protáhněte procházkou k oknu. Snažte si práci co nejvíce zpestřit; sám vím, jak pomůže jen nepatrná změna polohy nebo natočení klávesnice.

V dnešní době není problém vybavit si kancelář nejmodernějšími ergo – pomůckami, které jsou zkonstruovány tak, aby dlouhodobě poskytovali oporu pro soustředěný a „zdravý“ výkon. Na portálu www.zidle-nabytek.cz najdete specializovanou ergo – sekci s širokým výběrem ergo pomůcek pro Vaši kancelář.