Logo Logo
SVĚTOVÁ KLASIKA - NÁBYTEK Z OHÝBANÉHO DŘEVA OD TONU DÍL II
  • 19.05.2018
  • SVĚTOVÁ KLASIKA - NÁBYTEK Z OHÝBANÉHO DŘEVA OD TONU DÍL II

Díl II - ŽIDLE, VZBUZUJÍCÍ EMOCE

V dnešním dílu o slavné nábytkářské značce TON si představíme některé zajímavé modely ze současné produkce. Sortiment českého výrobce – to jsou především židle. Jídelní, kancelářské, barové; židlová křesla, doplňky k židlím – zkrátka kvalitní židle ve všech myslitelných podobách. Vzhledem k tomu, že Ton je rovněž jedním z nejvýznamnějších dodavatelů nábytku do restaurací, kaváren nebo divadel, najdeme v katalogu kromě židlí i bezpočet jídelních, restauračních, konferenčních stolů, ale také třeba věšáků, stojanů na noviny nebo jiných doplňků.

SPOLUPRÁCE S DESIGNÉRY

Největší boom znamenalo pro firmu TON období po první světové válce, kdy si značky všimli architekti a propůjčili výrobkům nezaměnitelný image. Tehdy vznikaly nezapomenutelné kolekce, které jsou dnes terčem sběratelů po celém světě. V tomto období se značka TON etablovala právě v restauracích a kavárnách – v Praze, na Manhattanu nebo v Moskvě; nábytek od TONU si nechal posílat například Picasso i Charlie Chaplin. Po období komunistické nadvlády, kdy podnik sloužil jako dojná kráva pro tehdejší mocipány a jakákoli inovace ve výrobě nebo designu nepřipadala v úvahu, se porevoluční vývoj začal ubírat stejným směrem jako kdysi před válkou. 

Dnes firma TON spolupracuje s předními světovými architekty, kteří velmi rádi spojí své jméno s touto značkou. Sladké plody takové spolupráce sklidila v poslední době firma TON díky židli 911, kterou navrhl německý architekt, žijící v Itálii, Tommy Kelley. Děvětset jedenáctka získala ocenění na mezinárodním veletrhu nábytku a interiérů Mobitex 2010 v Brně a to v jedné z hlavních soutěží NÁBYTEK ROKU 2010. 

Z letošního pražského DESIGNBLOKU si zástupci TONU odnesli hned dvě ocenění – v kategorii Nejlepší nový nábytek za celou kolekci nových výrobků a v téže kategorii také za originální dřevěné retro sáňky, produkované designérským studiem Olgoj Chorchoj. 

JÍDELNÍ ŽIDLE JAKO PRO KNÍŽETE

Jestli je nějaký výrobek synonymem značky TON, pak je to klasická jídelní židle 018 z ohýbaného bukového masivu. Ladné, jednoduché křivky poznáme na první pohled; to co vidět není, je extrémní pevnost všech jídelních „thonetek“.

Aby ukázal, co všechno vydrží ohýbané dřevo, házel nadšený Thonet při světové výstavě v Paříži svoje židle z Eiffelovky. Nevím, jestli měl tehdy Thonet ponětí o guerillovém marketingu, nicméně kdyby byl napsal svůj životopis, byla by to dnes povinná četba na školách. Dnes na vás z Petřína nikdo nic házet nebude, nicméně všechny výrobky prochází zátěžovými testy na pevnost a životnost podle směrnic EU, a díky své pevnosti se hodí stejně dobře do domácnosti jako do frekventovaných veřejných prostor.

Židle s typovým označením 311 004 nese tolik typické secesní prvky - zaujme zejména florální dekorace na opěradle, připomínající zavinuté květy. Židle bude jistě ozdobou každé stylové jídelny.

BAROVÉ KRASAVICE

Barové židle od TONU vynikají precizní konstrukcí a také širokým výběrem doplňkových odstínů nebo čalounění – ostatně jako všechny židle tohoto výrobce. V nabídce najdeme jak klasické „barovky“ z ohýbaných bukových prutů, tak moderní židle s bohatým polstrováním nebo v kombinaci s chromovými doplňky. Zástupce staré „dobré školy“ je například židle s označením 132, která se výborně hodí například do tmavě laděných sklepních restauraci či vináren.

Stohovatelná barová židle T-View (s kódovým označením 545) reprezentuje moderní odlehčený design. Vykrojený opěrák plynule navazuje na sedák z překližky; židle je velmi lehká také díky kovovým „muším“ nožkám. K dispozici je 545ka v 13 barvách moření dřeva!

Barová židle Champagne (katalog. označení - 502) jako by vypadla z gangsterských kovbojek šedesátých let. Charakteristický je pro tuto krasavici masivní čalouněný sedák a opěrák z kvalitní síťoviny. Posezení na takové židli musí nutně svádět ke kubánskému doutníku a kanadskému bourbonu. V podobném duchu se nese barová židle Sedan (katalog. označení – 803 ) s koženým čalouněním sedáku i opěráku. Židli si můžete nechat potáhnout až v 21 (!) možných odstínech.

DESIGNÉRSKÉ PECKY

Některé kousky od TONU jako by vypadli z per slavných světových architektů. Funkcionalistické kontury od mistra van L.W. van der Rohe připomíná židlové křeslo Colton (katalog. označení – 375) z kolekce DESIGN & STEEL. Křeslo má bukový korpus, kovovou podnož a pod designem je podepsán nám už známý Tom Kelley.

Zajímavá je židle, která se prodává pod kódovým označením 392 101. Charakteristický je sedák z jednodílného plastového odlitku – jakási kolébka, vzdáleně připomínající sedáky v tramvaji. Židle perfektně vynikne například v zasedacích místnostech a oblíbí si ji příznivci moderního nápaditého nábytku.

Na závěr snad ještě jedna lahůdka – vlnu nostalgie ve mně vzbudilo houpací křeslo Dondolo (katalog. označení 591). Přesně takové měl kdysi můj děda a dodnes vzpomínám na ten požitek z houpání. Jestli si myslíte, že křeslo se dávno rozpadlo, jste na omylu. Z bazaru si ho tehdy odvezl jeden Němec a co vím, houpe se na něm dodnes...