Logo Logo
SVĚTOVÁ KLASIKA - NÁBYTEK Z OHÝBANÉHO DŘEVA OD TONU
  • 18.05.2018
  • SVĚTOVÁ KLASIKA - NÁBYTEK Z OHÝBANÉHO DŘEVA OD TONU

DÍL I - HISTORIE A SOUČASNOST FIRMY TON

Není tomu tak dávno, kdy se české výrobky pravidelně stávaly hvězdami světových veletrhů. Značky jako Jawa, Tatra nebo Škoda znal celý svět a v rámci svých výrobních odvětví udávali tito výrobci tón celosvětové produkci. Mezi světové „veličiny“ musíme počítat také proslulou nábytkářskou značku Ton (původním názvem Thonet), jejíž základy položil v roce 1861 německý rodák Michael Thonet založením továrny v Bystřici pod Hostýnem.

POHLED DO HISTORIE

Nábytkářská firma z pomezí Valašska a Hané se od počátku svého vzniku zaměřovala na výrobu nábytku z ohýbaného dřeva – především jídelních stolů a židlí. Tento způsob výroby se zrodil v zakladatelově hlavě už v třicátých letech 19. století, ovšem veřejnosti byl ohýbaný nábytek představen až v roce 1841 na průmyslové výstavě v Koblenzi. Nenapodobitelný ladný tvar obloukového dřeva si velmi rychle získal srdce nejedné hospodyně a poptávka po nábytku od Thoneta značně převyšovala nabídku. Díky velkému úspěchu se Thonet přestěhoval z Vídně na Moravu – konkrétně do Koryčan a Bystřice pod Hostýnem, kde založil tehdy největší nábytkářskou továrnu svého druhu na světě.

NENAPODOBITELNÁ „THONETKA“

„Thonetky“ – jak se přezdívalo celodřevěným židlím s obloukovým opěradlem – se odtud vyvážely do celého světa. Židle se prodávaly (a dodnes prodávají) pod jednoduchým katalogovým označením „Židle č. 5, Židle č. 14 atd.“ a díky jejich ladným křivkám a výjimečné trvanlivosti si je oblíbili také špičky politického a kulturního života. Však také za ně dostal mistr Thonet zlatý kříž za zásluhy a rytířský kříž řádu Františka Josefa!

TAJEMSTVÍ ÚSPĚCHU - OHÝBANÉ DŘEVO

Mistr truhlář Thonet byl velkým experimentátorem a od počátku koketoval s myšlenkou ohýbání dřeva do pravidelných tvarů, které by našly uplatnění u nábytku velmi vysoké estetické i užitné hodnoty. Nutno podotknout, že tento postup znali již starověké Egyptské civilizace – ovšem Thonet tuto výrobu dovedl k dokonalosti. Podstata výrobního procesu spočívá v napařování bukových hranolů v parní lázni po dobu jedné až čtyř hodin (dle typu a stáří dřeva) a následném ručním ohybu dřeva do požadovaného tvaru. Aby dřevo při ohýbání nepraskalo, je připevněno masivními svěrkami ke speciální tvárnici (formě). Ohýbání se provádí ručně a zkušení ohýbači jsou schopni ohnout dřevo až do úhlu 180°! Židle z takto upraveného dřeva je velmi pevná, protože nedochází téměř vůbec k deformaci struktury dřeva – vlákna při ohybu totiž nepraskají!

Výrobní postup se za více jak 160 let téměř nezměnil; některé procesy byly sice zautomatizovány, ovšem podíl ruční práci a hlavně řemeslná zručnost zůstávají stále hlavními atributy této značky. Díky náročnosti výrobního procesu ztroskotaly jakékoli pokusy o „levné“ napodobeniny židlí Ton.

FIRMA TON DNES

Továrna Ton v Bystřici pod Hostýnem prošla více jak století, aniž by se tu výroba nábytku zastavila a dnes stejně jako v minulosti patří k největším a nejvýznamnějším výrobcům svého druhu v Evropě. Zastoupení společnosti dnes najdeme ve více jak čtyřiceti zemích světa; výrobky se také úspěšně prezentují na světových výstavách a designérských sympoziích.

Kromě klasických židlí - „thonetek“ (nejslavnější „Židle č. 14“) - najdeme v produkci i barové židle, křesla, konferenční a jídelní stoly, věšáky nebo třeba i zahradní nábytek. Značnou část zaujímá zakázkové vybavení hotelů, restaurací, veřejných prostor nebo divadel (ukázky nejzajímavějších instalací najdete v jednom z příštích článků).

Velmi dobře se také osvědčila spolupráce se špičkovými designéry – ať už z generace nastupujících umělců nebo se zavedenými jmény, ze které vzešly originální kolekce židlí jako je například řada Rioja (Design: Rony Eysser, Alexander Grimm). Do podvědomí veřejnosti - alespoň rozhodně té umělecké - se vryla spolupráce s renomovasným designérským studiem Olgoj Chorchoj.

Oblíbené jsou pravidelné akce ve zrekonstruované vile Thonet v Bystřici pod Hostýnem – například dny otevřených dveří, kdy jsou pro zájemce zpřístupněny výrobní prostory. V přízemí této klasicistní vily najdeme také reprezentativní showroom, kde lze obdivovat kompletní sortiment tohoto světoznámého výrobce.

OCENĚNÍ (výběr)

2010 - Nábytek roku, (Asociace českých nábytkářů) – 1.místo
2008 - Mobitex Grand Prix 2008 – 1. místo v kategorii Progresivní design
2003 - Českých 100 Nejlepších (zařazení mezi 100 nejlepších firem v ČR)
2005 – 100 Nejobdivovanějších firem ČR – 1. místo v kategorii Ostatní zpracovatelský průmysl