Logo Logo
Vyhlásili jsme válku nezdravému sezení
  • 12.05.2018
  • Vyhlásili jsme válku nezdravému sezení

Možná vám bude následující příběh něčím povědomý, každopádně nejlépe vystihuje, proč je důležité dbát na správnou ergonomii napracovišti. Můj dlouholetý známý vlastnil na Vysočině malou prosperující firmu. Jednou na jaře se firma ucházela o zakázku na bohatém východním trhu, která by v případě úspěchu zajistila firmu na celý následující rok. Můj kamarád, říkejme mu třeba Miloš, začal trávit v kanceláři dny i noci. Připravoval podklady, obvolával partnery, domlouval ceny, nervoval se u tabulek a výpočtů – však to asi znáte.

Přes první kolo výběru postoupila jeho firma mezi poslední tři uchazeče. Když už se schylovalo k poslední bitvě, Miloš mi najednou volá z Prahy, že leží u jednoho ortopedického specialisty a nemůže se hnout.

Verdikt? Vyhřezlá meziobratlová ploténka. Následovala operace a dlouhá rekonvalescence. Ve finále zakázku vyhrála jiná firma.

Tento typ úrazu se nazývá muskoskeletální porucha (musko = sval, skeletální – páteř) a například v USA patří již řadu let k nejčastějším pracovním úrazům. Tyto problémy vznikají v důsledku nesprávného držení těla při práci – zejména při sezení. Pilotní studie z roku 1997 uvádí, že kvůli muskoskeletálním poruchám zaplatí zaměstnavatelé v USA ročně 20 miliard dolarů na přímých náhradách pracovníkům a dalších 60 miliard na nepřímých nákladech (například na ztracené zakázky apod.).

Všechny tyto a podobné příběhy mají společného jmenovatele. Především jde o podceňování vlivu kvality pracoviště na kvalitu výkonu. Když jsem po letech vybavoval známému kancelář novou, nestačil jsem se divit. Stoly, prohnuté do véčka pod tíhou šanonů (nedostatek odkládacího prostoru); skříňky, které nejdou zavřít z důvodu přečnívajících tubusů (nevhodné rozměry); kancelářské židle, připomínající spíše židle ve školních jídelnách (bez možnosti polohování a pohybu) – to všechno skončilo v přistaveném kontejneru. Po prožitých zkušenostech nebylo těžké Miloše přesvědčit, že nové vybavení kanceláře je investicí, kterou se vyplatí podstoupit. Protože 90% pracovního výkonu se odehrává vsedě, největší pozornost jsme věnovali kancelářské židli. Klíčovým úkolem bylo vybrat takovou židli, která podporuje zdravé sezení, je lehce ovladatelná (a lehká) a je dokonale přizpůsobitelná pro jakékoli tělo. Sezení totiž nemusí být pouze statické „rozvalení“ hmoty do předem daného prostoru; ale naopak – sezení by měl být v prvé řadě proces. Dynamický děj,umožňující člověku nejpřirozenější životní potřebu - pohyb. Dynamické nebo chcete-li aktivní sezení je možné pouze tehdy, splňuje-li židle tyto podmínky.

  • Můžeme pohodlně nastavit výšku sedu. Typickým řešením je páčka, která ovládá plynový píst na centrální noze židle. Optimální je taková výška, kdy se chodidla dotýkají celou svou plochou země.

  • Můžeme nastavit hloubku sedu. Páčkou lze zvolit, jaký úhel bude svírat sedák s opěrkou židle. Pro správné sezení je nezbytné, abychom se celou plochou zad dotýkaly opěrky a zároveň aby hrana sedáku byla maximálně tři centimetry od podkolenní jamky.

  • Můžeme nastavit bederní (zádovou) opěrku. Nastavujeme v tomto případě úhel, který bude svírat opěrka se sedákem.

  • Lze zvolit protiváhu zádové opěrky. Kvalitní kancelářská židle by měla být vybavena přítlačným mechanismem zádové opěry.Výsledkem bude, že v každé situaci budou naše záda v kontaktu s ergonomicky tvarovaným opěrákem a tlak na citlivé meziobratlové ploténky bude minimální.


Pohodlně nastavíme výšku hlavové opěrky. Jistě to znáte, když vás při práci ochromí bolest hlavy a šíje. Hlava třeští, vidění se Rozmazává a nejradši ze všeho byste si lehli do postele. Tyto stavy jsou důsledkem nesprávného držení hlavy při sezení. Abychom jim předešli, nastavíme opěrku hlavy do polohy, kdy celou plochou kopíruje zadní část hlavy a hlava je v přirozené přímce vůči trupu.

Kancelářská židle DX RACER

Někteří výrobci kancelářských židlí jdou ještě dál. Celosvětovým trendem je modelování různých výstupků a výčnělků, které mají funkci neustále kontrolovat správný „proces“ sezení. Tak například nová řada kancelářských židlí DXRACER pracuje s několika takovými oporami, jak můžete dobře vidět na ilustračním obrázku. Revoluční je výstelka na kraji sedáku, která zabraňuje sjíždění ze židle a fixuje nohy ve správné poloze. Taškové pružiny v hýžďové části sice ve skutečnosti nevidíme, ale jde o podobný mechanismus, jaký se používá u špičkových zdravotních matrací.

Tak jako všechno, ani dokonalá kancelářská židle není samospasitelná. Vědecké poznatky stejně jako každodenní zkušenost nám dokazují, že pravidelný pohyb (protažení se, chůze, sport) nemůže nahradit žádná židle na světě. Pokud si však vybereme kvalitní židli, správně ji nastavíme a naučíme se ji správně používat, můžeme dosáhnout alespoň toho, že se zbavíme nakažlivých a pro pracovní výkon nebezpečných sedacích návyků a vytvoříme pro sebe i své zaměstnance zdravé pracovní prostředí. Výsledkem bude odpočinutý a spokojený zaměstnanec a v účetní uzávěrce pak „zelená čísla“…