Logo Logo
ZÁKLADNÍ STAVEBNÍ KÁMEN PRACOVNY - KANCELÁŘSKÁ ŽIDLE NA MÍRU - II.DÍL
  • 15.05.2018
  • ZÁKLADNÍ STAVEBNÍ KÁMEN PRACOVNY - KANCELÁŘSKÁ ŽIDLE NA MÍRU - II.DÍL

V prvním díle seriálu o pracovnách jsme rozebrali důležité parametry vhodného stolu. Tentokrát se zaměříme na neméně důležitou součást vybavení, a to kancelářskou židli. Spolu s pečlivě vybraným stolem může pomoci kvalitní židle nebo křeslo minimalizovat únavu a negativní vliv na náš pohybový aparát. To vše díky vhodné ergonomii. Ale nemusíte se bát – design rozhodně není kvůli účelnosti přesunut na druhou kolej.

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ JE POHODLÍ

Bez počítače se v dnešním světě nejde obejít. A s tím souvisí bezpochyby také správná volba kancelářské židle. Správný sed je totiž velmi důležitý. Investice do počítačů a kvalitní techniky je dnes již samozřejmostí, stejně tak by to mělo být i u židlí. Kožená křesla sice vypadají pěkně, avšak svádí k takovému sezení, jež našim zádům rozhodně neprospívá. Ergonomie sezení je tak stále aktuálním tématem.

Honosná konstrukce ještě není zárukou kvality, proto je vhodnější volit osvědčené výrobce a není na místě podléhat akčním cenám ve velkých obchodních řetězcích, ale obrátit se na specializované prodejny.

Ergonomie sezení má jasnou zásadu: židle by měla umožňovat dva směry pohybu. První z nich je pozice pracovní, tedy pohyb dopředu. Druhou pak poloha relaxační (pohyb vzad). Tak, jak si zkoušíme v obchodě oblečení, měli bychom si vyzkoušet i sezení na vybrané židli – je totiž pravděpodobné, že z několika desítek kusů bude vyhovovat pouze pár. Prvořadé je pohodlí a možnosti nastavení, až poté přichází na řadu design. Nabídka je však široká a kompromis mezi funkčností a estetičností není problém najít. V neposlední řadě je důležité soustředit se i na stabilitu, což většinou zaručuje podnož s pěti kolečky.

VARIABILITA ANEB NIKDO NEJSME STEJNÝ

Pozornost je tedy třeba nasměrovat k podepření zad, sedáku a nastavení opěradel. Většina výrobců již klade důraz na správné sezení – nohy musí dosáhnout na zem a v kolenou svírat úhel devadesáti stupňů, opěradlo musí umožňovat rovné sezení a přitom poskytovat oporu.

Sedák by měl být anatomicky tvarovaný a rozhodně bychom při sezení neměli sklouzávat dopředu. A protože jsme každý jiný, je potřeba nastavení židle moci upravovat ku obrazu svému. Nastavení výšky a sklonu sedáku, sklonu opěradla, opěrky hlavy či područek je samozřejmostí. Existuje možnost výběru koleček pro tvrdou nebo měkkou podlahu či volba kluzáků.

Nejmodernější ergonomické kancelářské židle nabízí spoustu dalších zlepšováků jakou je nastavitelnost bederní opory, anatomická opěrka hlavy, nastavení područek do výšky i šířky, úprava tuhosti a další.

PŘI VÝBĚRU NEJLÉPE PORADÍ ODBORNÍK

Výběr materiálu anebo potahové látky pak záleží jen na vašem vkusu nebo celkovém rázu interiéru. Narazit lze na kvalitní i nekvalitní kůži stejně jako textil. Svou roli hraje také cena, a proto by na mysli mělo vyvstat, jakou dobu hodláme denně v křesle či židli trávit.

Ve změti křesel a židlí s různými mechanikami sezení (to znamená s různou závislostí pohybu sedáku a opěradla židle - synchronní, asynchronní nebo kloubová mechanika), potahy nebo materiálem není snadné se zorientovat. Proto je při výběru vhodné navštívit specializovanou prodejnu s odborníky, kteří se v sortimentu orientují a nabídnou tak nejlepší řešení vhodné právě pro Vás.