Logo Logo
ZÁKLADNÍ STAVEBNÍ KÁMEN PRACOVNY - KVALITNÍ STŮL - I. DÍL
  • 15.05.2018
  • ZÁKLADNÍ STAVEBNÍ KÁMEN PRACOVNY - KVALITNÍ STŮL - I. DÍL

Využijte při zařizování pracovny nejnovější poznatky z oblasti ergonomie! Nejenže se práce může stát efektivnější, správná volba nábytku prospěje také vašemu pohodlí. Jak známo, hodiny strávené sezením u počítače našemu tělu nesvědčí. Vhodný kancelářský nábytek však můžeme toto negativní působení alespoň zmírnit. Ve čtyřech článcích si přiblížíme některé z možností, jak toho dosáhnout.

PŘÍJEMNÉ PROSTŘEDNÍ JE ZÁKLAD

Tak jako v normálním životě nás ovlivňuje okolí, stejně je to i s působením prostředí v pracovně. Trávíme tam spoustu času, většinou více, než bychom sami chtěli a je tedy třeba, abychom se tam cítili příjemně, nic nás nerušilo a neznervózňovalo. I to může být jednou z podmínek úspěšné
práce.

Stavebním kamenem každé pracovny je pracovní stůl. Ať už se rozhodnete pro sériově vyráběný nebo konstruovaný na zakázku, vždy by měl být dostatečně pevný a velký. Stabilní kancelářské stoly s dostatečně rozměrnou pracovní plochou vyžadují takové umístění, při němž se pracovník bude cítit pohodlně a zároveň bude na pracovní místo dopadat dostatek světla. Nepříjemné může být sezení zády k oknu, dveřím či kolegovi. Je důležité také zohledňovat používání počítače - odraz světla z okna v monitoru není nikterak příjemnou záležitostí, stejně jako jeho umístění příliš nízko, vysoko či na straně. Vhodně zkombinovaný kancelářský nábytek pak dává pro práci u počítače takové podmínky, aby následky sedavého zaměstnání byly co nejmenší.

PRACOVNÍ STŮL JAKO ZÁKLAD MÍSTNOSTI

Ideální pozicí pro umístění stolu je diagonála proti dveřím blízko přirozenému světlu. Při umísťování stolu je také vhodné zohlednit vzdálenost od dveří. Jejich přílišná blízkost může vyrušovat od činnosti. Dnes si můžeme na trhu vybrat z nejrůznějších tvarů stolů i pracovních desek a materiálů. Každému vyhovuje něco jiného, klasickým tvarem obdélníku nebo čtverce a jejich kombinacemi ale nejde nic zkazit. Kulatý stůl volte spíše pro kratší porady, neboť svým tvarem nepřeje intenzivní práci. Zvýšenou pozornost výběru by měli věnovat nadřízení pracovníci a ti, kteří budou často v kontaktu s klienty či zaměstnanci. Některé stoly už jen svým tvarem mohou budit dojem povýšenosti a budovat tak psychickou bariéru. Rozhodujete-li se mezi pracovní plochou ze dřeva nebo skla, uděláte lépe, pokud upřednostníte prvně jmenovaný materiál – už jen proto, že dřevěný stůl dává větší jistotu než skleněná pracovní deska.

Pozor také na rohy, které by měly být oblé nejen z důvodu bezpečnosti, ale třeba i proto, aby na nikoho „nemířily“. Často je zvolena špatná výška pracovní plochy. Stůl musí být vysoký tak, aby se u něj pracovník nehrbil a složil pod něj pohodlně nohy. Ve vzpřímeném sedu by měly být zároveň lokty ve výšce desky stolu, což umožňuje pohodlné a zdravotně nezávadné psaní a práci na počítači. Pro dlouhou práci s myší či klávesnicí je možno pořídit si ergonomické podložky pod zápěstí. Jako nevhodné se jeví stoly, kde je toto příslušenství počítače umístěno níže, často na vysunovací desce. Lokty pak nemají žádnou podporu a visí ve vzduchu, což při dlouhé práci namáhá horní část těla.

V každém případě zkombinovat vzhled a účelnost nábytku není až takový problém, ať už se rozhodnete pro vybavení ve stylu hi-tech či úspornou klasiku.