Logo Logo
ZÁKLADNÍ STAVEBNÍ KÁMEN PRACOVNY - TIPY A TRIKY PRO VAŠE PRACOVNY - IV. DÍL
  • 15.05.2018
  • ZÁKLADNÍ STAVEBNÍ KÁMEN PRACOVNY - TIPY A TRIKY PRO VAŠE PRACOVNY - IV. DÍL

Rozhlížíte se po novotou vonící pracovně a marně dumáte nad tím, co tomu chybí? Perfektní moderní vybavení, vše podle pravidel ergonomie, ale přece jenom by to chtělo ještě něco… Nahlédněte do závěrečného dílu seriálu – třeba narazíte právě na to, co dodá vaší pracovně punc dokonalosti.

Na práci má vliv mnoho okolností. Pomineme-li předpoklady jedince, jako jsou tělesné a duševní schopnosti či motivace, dostaneme se k pracovním podmínkám. Jednou z podmínek pro kvalitu práce je rovnoměrné osvětlení – ideálně přirozené světlo by mělo na pracovní plochu dopadat z levé strany. V případě, že je nezbytné umělé osvětlení, nemělo
by být příliš ostré. Je třeba dbát na to, aby se okna či zdroje světla neodrážela v blikajících monitorech, protože při delší práci u počítače začínají být oči unavené i vlivem těchto okolností. Ostré přirozené světlo lze zmírnit kupříkladu květinami na parapetech nebo nastavitelnými okenními stínidly. Málo světla může vést k ú tlumu organismu, v krajních případech až k depresi.

BARVY, HLUK, TEPLOTA - I TO MÁ SVOU ROLI

Opomíjet by se neměla ani výmalba interiéru. Barvy působí na náš organismus různě – jedny nás mohou povzbuzovat, zatímco jiné snižují vykonat a utlumují. Do prvně zmíněné kategorie náleží barvy teplé – červená, žlutá, oranžová. Jejich užití se hodí v případě, že je třeba povzbudit činnost a působit emocionálně. Škály modrých a zelených odstínů, tedy studených, naopak navozují klid. I v případě volby barev je nasnadě klišé o tom, že všeho s mírou. Křiklavé kombinace sice mohou být na první pohled zajímavé, avšak dlouhodobě mohou na jednotlivce působit negativně. V případě delší duševní práce se doporučují barvy chladnější, pro krátkodobou intenzivní činnost zase odstíny teplých barev.

S trochou nadsázky můžeme říci, že díky barvám lze s prostorem čarovat. Světlejší barvy prostor oživí a rozšíří, naopak opatrnost vyžaduje zacházení s tmavými odstíny. Negativně dokáží působit hlavně při použití na strop, který se tak stává těžkým a výrazným, což by na citlivější jedince nemuselo působit příjemně.

Psychologické účinky barev můžeme využívat také při vyrovnávání teplotních rozdílů. Do místností, kam dopadají sluneční paprsky je vhodné použít tlumené chladné barvy a naopak. A jaká je tedy vůbec vhodná teplota pro práci? Práce v kanceláři je zákoníkem práce kategorizována do první skupiny činností a rtuť teploměru by se mela pohybovat v letních měsících mezi 20 až 28 °C, pokud za okny zuří sněhové vánice, pak je to 18 až 24 °C. Nejrůznější studie pamatují dokonce i na vlhkost vzduchu a říkají, že ideálním stavem je 50% vlhkost, k čemuž napomohou zvlhčovače.

Velkou výhodou pro pracovnu je umístění v oblasti s co nejnižší mírou hluku. Hladina různých šumů a tónů stále roste a pro člověka je tak těžší se soustředit a vynakládá tak ke splnění úkolu více energie. Pracovny v rámci domu by měly být tedy situovány co nejdál od běžného života – což se samozřejmě vylučuje s prací například v kuchyni.

Přesto všechno zůstává hlavní naše pohodlí. Ergonomické podložky na pracovní stoly nebo kancelářské židle konstruované dle nejnovějších poznatků vědy mají jediný cíl – učinit náš život příjemným i v čase pracovní doby…